DUYURULAR

AKSAKAL’dan Başbakan BİNALİ YILDIRIM’a Ziyaret.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, Başbakan Binali YILDIRIM ile Çankaya Köşkünde görüştü.

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder AKSAKAL görüşmede öncelikle Binali Yıldırım’ı AK Parti Genel Başkanlığına ve 65. Cumhuriyet Hükümetinin Başbakanlığına seçilmesinden dolayı kutladı.

Görüşme talebine olumlu yaklaşmalarından dolayı Başbakan’a teşekkür eden AKSAKAL, “Bugün parlamentodaki yapı her ne kadar dört partiden oluşuyor gibi ise de esasen iki partili bir görüntü ve yaklaşım sergilenmektedir. Yani bunu bir iktidar partisi, bir de onun karşısındakiler olarak tanımlayabiliriz. Zira diğer partilerin söylemleri ve eylemleri bir diğerinin farklı versiyonundan ibarettir, bir çalışma, bir siyaset üretimi görülmemektedir. Bu da Türkiye’de siyasetin tıkanmışlığının tezahürüdür.” dedi.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Türkiye, tarihi bir yol ayrımına getirilmiştir. Bölgesel yeni yapılanma stratejisi, üniter yapımızın yeniden dizayn edilmesi stratejisiyle birlikte yürütülüyor. Ülkemiz ve komşu coğrafyamız, ISİD ve PKK eliyle yürütülen kirli bir savaşla yeniden tanzim edilmektedir. Bu konuda geçen süreci ve önümüzdeki dönemde yaşanabilecekleri içeren bir mektubu TBMM’de bulunan sayın Milletvekillerine de gönderdik, bir suretini de zat-ı âlinize takdim ediyorum. Ayrıca, önceki hükümet döneminde yoğun bir şekilde gündeme getirilen “yeni anayasa” konusunda da Demokratik Sol Parti’nin görüşlerini içeren bir dosyayı sunuyorum, bu konuda Mecliste temsil edilen partilerin sayın Genel Başkanlarından ve TBMM Başkanından randevu talep ettik, meclis başkanımız ve ana muhalefet partisi bu talebimize olumlu yanıt verdi, kendilerine dosyamızı sunduk. Bu vesileyle de iktidar partisi Genel Başkanı ve Başbakan olarak size de iletme fırsatı bulduk. DSP, vatanını ve milletini seven herkesin partisidir, dolayısıyla siyasi tıkanmışlığın ortadan kaldırılmasında Demokratik Sol Parti önemli bir misyon üstlenecek, gerçek muhalefet anlayışı içinde iktidarın da daha dikkatli icraatlar yapabilesini sağlayacaktır. Ancak muhalefetin halka ulaşmasında iletişim araçlarından yararlanma anlamında DSP olarak şiddetli bir karartmayla karşı karşıyayız. Özel medya kuruluşlarının bu tavrını belki anlayabiliriz ama devletin yayın organı olan TRT dahi bu konuda yeterli yaklaşımı sergilemekten uzak duruyor, bu konuda Başbakan olarak sizden bir açılım bekliyoruz. Son günlerde yapmış olduğunuz iç barışın tesisine yönelik yaklaşımlarınızı olumlu buluyor ve destekliyoruz, toplumsal barışın tesisi açısından da bu konularda somut adımlar atmanızı bekliyoruz.”

Anayasa değişikliğine ilişkin olarak Başbakan’a “neden ‘Yeni Anayasa?” diye soran AKSAKAL, “Anayasamızın ilk üç maddesinde Devletin şekli, bayrağı, başkenti, resmi dili gibi hususlarda herhangi bir fikir ayrılığı da yoksa, bu niteliklerin kesinlikle değişmeyeceğine yönelik bir taahhüt halka anlatılsa bu çok mu zordur?” diyerek sözlerine şöyle devam etti;

“Darbe döneminin ürünü olarak da anılan bir anayasanın, sivil parlamento iradesiyle daha demokratik, insan hak ve özgürlüklerini daha etkili bir şekilde kapsayan, toplumun en güçsüz kesimini de güvence altında tutabilen bir anayasa olarak yeniden yazılabilmesi mümkündür. Bunu sağlamak da iktidar partisi olarak sizin elinizdedir. Bunu hayata geçirmeniz halinde bir sorun kalmayacaktır.”

Muhalefetin etkin ve katkı veren içerikle görevini yerine getirebilmesi için seçim barajının mutlaka kaldırılması gerektiğini belirten AKSAKAL, bu durumda terörün de bitirilebileceğine işaret ederek, bölgesel özelliği itibariyle kurulmuş partilerin seçmenleri de baraj korkusu kalmadığından terör örgütlerinin, “bir” partiye oy verilmesi yönündeki baskısından kurtulacağına işaret ederek, en az iki seçimde tüm seçim çevrelerinde seçime katılmış ve en az bir kez hükümetlerde yer almış partilere de Devlet yardımı yapılabilmesi hususunda kanun değişikliği yapılabileceğini söyleyerek bu konuda yapılan bir çalışmayı da Başbakan Binali YILDIRIM’a sundu.

Çankaya Köşkünde gerçekleşen ve yaklaşık 55 dakika süren görüşmede DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL’a, Genel Sekreter Abbas DENİZ, Genel Başkan Yardımcıları Hasan ERÇELEBİ ve Erdinç ÖZDİL eşlik ettiler.

Sonraki Önceki
Slide 1 | Başbakan Ziyareti-2 
Sonraki Önceki

 

Check Also

DSP Lideri AKSAKAL’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı.

DSP Genel Başkanı Önder AKSAKAL, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için bir mesaj yayınladı. AKSAKAL’ın …