DSP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TUNCER ERTÜRK, KKTC’DE TOPLUMCU DEMOKRASİ PARTİSİ’NİN 3. OLAĞAN KURULTAYI’NDA KONUŞTU: Share on Facebook DSP Twitter
“KIBRIS DAVASI VAZGEÇİLMEZ DAVAMIZDIR”

          “Sayın Divan,

         Toplumcu Demokrasi Partisi’nin Genel Başkanı Sayın Mehmet Çakıcı ve Toplumcu Demokrasi Partisi’nin kıymetli üyeleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları değerli kardeşlerim, basınımızın değerli temsilcileri. Hepinizi partimiz Demokratik Sol Parti Genel Başkanımız Sayın Dr. Masum Türker ve şahsım adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

         Toplumcu Demokrasi Partisi’nin bu III. Olağan Kurultayı’nın siz değerli üyelerine, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetimiz’de yaşayan vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını, dünya barışına katkı sağlamasını dilerim.

         Kısa bir süre önce aramızdan ayrılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı, Türk dünyasının büyük liderlerinden Sayın Rauf Denktaş’ı rahmetle anıyorum. Kıbrıs Türkleri’ne ve dünya barışına sağladığı katkılarını unutmayacağımızı, unutturmayacağımızı sizlerin huzurunda söylemeyi kutsal bir görev sayıyorum.

         Değerli kardeşlerim, sizlerle bizim Türkiye’deki partimiz Demokratik Sol Parti’ arasında bir yakınlık bir benzerlik bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Toplumcu Demokrasi Partisi ile Türkiye’deki Demokratik Sol Parti’nin simgeleri Ak Güvercin’dir. Ak Güvercin, barışı, umudu simgelemektedir. Sizler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inde, bizler Türkiye’de  Ak Güvercin’i iktidar yapmak için çalışıyoruz, çalışacağız.

         Ak Güvercin iktidar olduğunda dünyada ve bölgemizde barış egemen olacak, çalışanlar haklarını alacak, açlık ve yoksulluk ortadan kalkacaktır. Bizim efsane liderimiz Bülent Ecevit’in dediği gibi ‘Ne ezen ne ezilen, insanca hakca bir düzen’  olacaktır.

         Bizler solun evrensel değerleri olan eşitlik, demokrasi, adalet, özgürlük, insan hakları, barış, dayanışma gibi değerlerin yanında öz kültürümüzün değerlerine de sahip çıkıyoruz ve çıkacağız. Onun için iktidar olma yolunda halkımızla el ele, kol kola, omuz omuza olacağız, onlarla beraber mücadele edeceğiz.

         Bugün dünyada yaşanmakta olan  küresel kriz en çok çalışanları etkilemiştir. Ücretler yerinde sayarken başta gıda maddeleri olmak üzere zorunlu ihtiyaçların fiyatları artmıştır. Emekçiler geçim sıkıntısına düşmüşlerdir.

        İşte şimdi dünyaya yeni bir ekonomik ve toplumsal düzen verme zamanıdır. Şimdi Demokratik Sol’un zamanıdır. Şimdi Toplumcu Demokrasi zamanıdır.

        Dünyada ki sömürüye son vermenin vahşi kapitalizme son vermenin, çokça üreten hakça bölüşen bir dünya kurmanın tam zamanıdır.

         Onun için bu kurultayınızı önemsiyoruz. Söylemlerimizi ve düşüncelerimizi dalga dalga dünyanın her yerindeki emekçilerle, çalışanlarla ve devrimcilerle paylaşacağız.

         Değerli kardeşlerim,

Sizlerle her zaman birlik beraberlik içerisinde olmak istiyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin de yaşayan herkes bizim kardeşimizdir.  Kıbrıs davası bizim vazgeçilmez davamızdır.

         Sizin canınız sıkılsa bizim kalbimiz sıkışır, sizin başınız ağrısa bizim vücudumuz sıkılır.

        Biz etle tırnak gibiyiz. Biz ayrılamayız. Buradan bütün dünyaya haykırıyorum:

        Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, anavatan  Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte dünya durdukça var olacaktır.

         Hepinize en kalbi duygularla sevgilerimi saygılarımı sunuyorum.

         Yolunuz ve yolumuz açık olsun her şey gönlünüzce olsun.

         Başarılar mutluluklar hep sizin olsun hoşçakalın sevgili kardeşlerim.”

          

 

 

29.01.2012 Okunma Sayısı : 220