DUYURULAR

2016’nın İlk PM Toplantısı Diyarbakır’da Gerçekleştirildi

ÖNDER AKSAKAL DİYARBAKIR’DA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR YAPTI

DSP yılın ilk Parti Meclisi toplantısını Diyarbakır’daki bir otelde gerçekleştirdi. Parti Genel Başkanı Önder Aksakal ve partililer, toplantı öncesinde otel önünde barış güvercinleri uçurdu.

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ve beraberindekiler, ilk olarak Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’u makamında ziyaret ettiler. DSP lideri Aksakal burada yaptığı açıklamada 13 Aralık 2015 tarihinde Olağanüstü Kurultay gerçekleştirdiklerini belirterek, bu kurultayda ülkenin önemli sorunları hakkında düşüncelerini kamuoyuyla paylaştıklarını söyledi. Aksakal, “En önemli gördüğümüz sorunların başında üniter yapımızın ve milletin bütünlüğünün tehdit altında olduğu gerçeği gelmektedir. Gerek iktidarın ve gerekse meclisteki muhalefet partilerinin bu sorunun üzerine yeterince eğilmediklerinden dolayı, bugün yaşanan özyönetim-özerklik vb. talepler gündeme getirilmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Demokratik Solcular olarak böyle bir oldu-bittiyi kabul edemeyeceğiz.” diyen DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Kurultay delegelerinin kendisini Genel Başkan seçmesi halinde 2016 yılının ilk Parti Meclisini Diyarbakır’da toplayacağına dair söz verdiğini, bu amaçla Diyarbakır’da bulunduklarını vurguladı. Aksakal, devletin temsilcisi olan Valiliği ziyaret etmelerinin bir gelenek olduğunu bildirdi.

“Diyarbakır da benim, Edirne de benim, Kars da senin Aydın da senin, Ankara hepimizin, Türkiye hepimizin” diyerek yola çıktıklarını hatırlatan DSP lideri, hendek kazarak devlete karşı bir direniş sergilenmesinin doğru olmadığının altını çizerek, şöyle dedi:

“TERÖR ÖRGÜTÜNÜN HENDEK SİYASETİNE ÖNCELİKLE YEREL SİYASETÇİLER İTİRAZ ETMELİDİR”

“Bu tür yöntemler yaklaşık 1400 yıl öncesinde geride kalmştır. Hz. Muhammed’in zamanında belki akıllıca bir plan olarak kabul edilebilecek bu tür yöntemlerin, 21. Yüzyılda teknolojinin ve silah sanayiinin gelişimi göz önüne alındığında karşıdaki güce ‘buraya yukarıdan bombalar yağdırın’ demekten başka bir anlam ifade etmeyeceğini bilmeleri gerekir. Kendisini sol siyaset yanlısı olarak gösterenlerin de kendi insanını bu şekilde mağdur etme hakkının olmadığını özellikle belirtmek isterim. Yerel yönetimler esasen siyasetin yapılacağı ilk basamaklardır. Halk, gerçek anlamda hizmeti ve insanca yaşam koşullarını yerel siyasetin yaratacağı ortamlarda yaşayabilir. Dolayısıyla terör örgütünün bu ve benzeri yöntemlerine, öncelikle yerel siyasetçilerin itiraz etmesi gerekir.”

Açıklamalarında ayrıca Diyarbakır’da ve bölgedeki diğer bazı yerleşim yerlerinde yaşanan yoğun terör olayları ve PKK terör örgütünün hendek stratejisinin toplumda infiale yol açtığını anlatan DSP lideri Aksakal, “Esasen devletin teröre karşı mücadele ederken sivil halkın da zarar görmemesi adına zorluklar yaşadığını biliyoruz. En kısa sürede bu olumsuz ortamın bitirilmesini temenni ediyorum.” dedi.

Ziyaretten dolayı memnuniyetini ifade eden Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy da yaşanan olaylarla ilgili olarak DSP heyetine bilgi verdi. Vali Aksoy DSP’nin bölgeye olan duyarlılığı için Genel Başkan Önder Aksakal’a teşekkür etti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ZİYARETİ

Valilik ziyareti sonrasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni de ziyaret eden Önder Aksakal başkanlığındaki DSP heyeti, burada Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak ve Eşbaşkan Fırat Anlı ile görüştü. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti  dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak, demokratik yaşamın vazgeçilmez dinamiklerinden birisinin siyasi partiler olduğunu söyledi. Siyasi partilerin ülke sorunlarına çözüm önerilerini özgürce tartışabilmeleri ve bunu halka ulaştırabilmelerinin demokratik hayatın vazgeçilmezleri olduğunu anlatan Başkan Kışanak, “Ne yazık ki içinde bulunduğumuz günlerde bu konularda da büyük sıkıntılar yaşadığımız bir dönem. Gerçek anlamda demokrasiye kurumlarıyla, ilkeleriyle ve evrensel hukuk normlarıyla sahip çıkabilecek siyasi partilere ve siyasi çalışmalara çok ihtiyacımız olan bir dönem. Sizden de bu doğrultuda bir gayret ve çaba umuyoruz.” dedi. Kendilerinin eşbaşkanlık uygulamasıyla katılımcı demokrasi örneği verdiklerini söyleyen Kışanak, kararlarını ortak akıl oluşturup uyguladıklarını, bunun da örnek olması gerektiğini savundu.

Eşbaşkan Fırat Anlı da yaptığı açıklamada, böylesi bir dönemde Diyarbakır’a gelmenin cesaret işi olduğunu belirterek, ülkenin bir parçasında, on binlerce kişinin yaşadığı yerlerde sokağa çıkma yasaklarının devam ettiğini anlattı. Eşbaşkan Anlı, bu durum karşısında en üst düzeyde dayanışmanın olması gerektiğini söyleyerek, “Bu dönemde bu duyarlılığı göstermiş olmanız anlamlıdır. Keşke diğer siyasi partilerimiz de, bu ülke adına kaygı duyanlar da bugün beraber olabilselerdi,  bu görüntüler bu ülkeye yakışmıyor.” dedi. Siyasette “kadın” ağırlığının önemli olduğunu, eşbaşkanlık uygulamasıyla da bunun önünü açtıklarının altını çizen Anlı, dürüst siyaset için kadın faktörünün önemine işaret etti.

AKSAKAL: “ÖCALAN’IN EŞBAŞKAN’I VAR MI?”

DSP lideri Önder Aksakal ise burada yaptığı açıklamada, Eşbaşkanlık kategorisine sıkıştırılmış bir demokrasi anlayışının demokrasiyle aslında çok da örtüşmediğini söyledi.  Başkan olanın kadın ya da erkek olmasının bir özellik olarak dayatılmasının işin ruhuna aykırı olduğunu kaydeden Aksakal, halk arasında yaygın olan “çatal kazık yere girmez” atasözünü anımsattı. Bir işin “baş”ına Başkan dendiğini, hiçbir şeyin de iki başlı olmadığını anlatan DSP lideri, “Eğer gerçekten katılımcı demokrasi adına yapıldığına inanılıyorsa, önder olarak gördüğünüz Öcalan’ın eşbaşkanı var mı” diye sordu. Kadın siyasetçinin dürüstlük anlamında belirleyici bir faktör olamayacağını vurgulayan Aksakal, Gülay Atığ, Özlem Çerçioğlu örneklerini hatırlatırken, Eşbaşkan Fırat Anlı da “Tansu Çiller’i unutmadık” dedi.

DSP’nin Diyarbakır’daki ziyaretlerine Genel Başkan Önder Aksakal’ın yanı sıra, Genel Sekreter Abbas Deniz, Genel Başkan Yardımcıları Erdinç Özdil, Ercan Akarpınar, Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, Dilara Tambova, Murat Özbilge ve PM Üyesi Ali Artun ile DSP Diyarbakır İl Başkanı katıldı.

AKSAKAL’DAN VALİ VE BAŞKANA ANI PLAKETİ, BAŞKAN’DAN AKSAKAL’A

‘KARTAL FİGÜRLÜ KOL DÜĞMESİ’

Öta yandan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanına “PM’nin Diyarbakır’da toplanması anısına” plaket veren DSP lideri Önder Aksakal’a, Belediye Başkanı da kentin simgesi aslan ve çift başlı kartal figürlü kol düğmesi, rozet  ve On gözlü Köprü plaketi takdim etti.

Sonraki Önceki
1
2
3
4
5
Sonraki Önceki

Check Also

AKSAKAL İzmir’de Konuştu: “Halkın Karşısına Başı Dik Çıkabilecek Tek Parti DSP’dir!

DSP Genel Başkanı sayın Önder AKSAKAL, İzmir İl Örgütünce düzenlenen Demokratik Sol Parti’nin 33. kuruluş …